Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
31.08.2010 12:29 - Що е това “пазарен механизъм” и кой се ползва от него?
Автор: watchtowerman Категория: Политика   
Прочетен: 1906 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 17.03.2013 11:48



 

Що е това “пазарен механизъм” и кой се ползва от него?

 

   Преди много години - някъде през трийсете на миналия век, било така...

   Моят дядо - имал семейство от три деца и съпруга, която се грижела за дома, а не ходела на работа. Дядо ми работил като кинооператор в кино „Солун” и заплатата, която получавал му давала възможността да поддържа финансите на семейството. Не живеели охолно, но не се и лишавали. 

   Но дошло по-ново време. Комунистите дадоха на жената равни права. И я задължиха да се труди наравно с мъжа.

  Изведена от кръга на семейството и вкарана в производството превърнаха жената не само в работен добитък, но и в беззащитна, леснодостъпна плячка на сексуалните похоти на всякаква йерархична паплач – директори, профсъюзни деятели, функционери на Партията, комсомолски деятели, ченгесари, охранени от труда доносници. Поддалите се да бъдат ползвани жени растяха в заплащане, в кариера, вреждаха се за държавно или стопанско жилище. Стана престижно да си любовница на Властта. Реализира се отколешна мечта на илюминатите-комунисти – жената да бъде изведена от семействеността и да стане обща сексуална собственост.

   Новото време нанесе и друг удар върху семействеността. За издръжката на 3-4 членно семейство бяха ВЕЧЕ нужни парите от труда и НЕ САМО на мъжа, но и на жената. 

   Сравнявайки стария с новия икономически модел излиза, че спрямо доходността в семейството, новият прибира парите от труда на жената. Но, ако погледнем внимателно ще видим съществени разлики.

   Новият модел не дава 100%-во заплащане за труда на мъжа, както стария, а 50%, поради което жената е принудена да се включи в пазара на труда. Но и жената със своя труд не получава 100%-вото заплащане по критериите на стария, (защото тогава, само нейната заплата би поддържала финансите на семейството), а 50%. Т.е. при новия икономически модел мъжът и жената  за да поддържат съществуванието на семейството им е нужна сумата от доходите и на двамата. Спрямо семейната доходност обаче, намалението  е 4 пъти, в сравнение със стария модел.

   За яснота ще дам пример.

   При "стария" икономически механизъм са били необходими, условно, 100 лв за  издръжка на семейството, които 100 лв са възнаграждението за труда САМО на мъжа. "Новият" икономически механизъм въвежда такъв модел, че тези 100 лв  за семейството трябва да се заработят и от мъжа и от жената.  Заплащането на двамата поотделно е сведено до 50 лв.

   Но при "стария" икономически модел сумата от заплатите на двама работещи е 200лв,  при него САМО една заплата е обезпечавала семейството, при "новия" – тя е 50лв, а при него, за да има семейна финансова стабилност са нужни 200 лв . Затова казвам, че новият икономически модел въведен от комунистите прибра ѕ от заработените доходи на семейството.
      Така, кокетирайки с еманципирането на жената, новият икономически модел изяжда 75% от заплащането в семейството.
   Дойде още по-ново време. В него сме вкарани вече 20-та година. Характерното при него е, че заплащането на труда е такова, че едвам стига(а за много и не стига) за индивидуално физическо оцеляване. При мен, като 4-и членно семейство, заплатите на жена ми и моята са крайно недостатъчни за обезпечаване на финансова семейна стабилност. Затова децата тръгнаха веднага на работа щом завършиха училище. Заплащането е такова, че парите стигат САМО за индиидуалната издръжка на живот.

   Т.е. за разлика от Вчера, когато за семейната финансова стабилност бяха необходими двама работещи, Днес са нужни 4-ма работещи.

   Ако сравним Днес с Онзи ден каква ще е разликата?

   Според икономическия модел на Онзи ден заплащането на труда за 4-ма работещи трябва да е 400лв, което е издръжката на семейството Днес, но този модел дава заплата само от 25 лв. Т.е. Днешният икономически механизъм наречен “пазарен” прибира 15/16 от доходите на семейството.

  В общи линии това е разликата в заплащането между нашия и западния модел. – 15 пъти.

  Приказките, че производителността у нас била ниска, имат за цел да обслужат онези, които ни прибират 15/16 от изработеното от нас за да си купуват острови, да си строят дворци – у нас и по чужбина, да карат лъскавите си лимузини, корабни лайнери и самолети, на които би завидял и западняка.

  Като ел. техник моят работодател ми е спуснал норматив 0,48лв за монтиран ел. контакт,ел.ключ. За монтирането на един ми трябва време средно около 8 минути. Това за час работа прави 7-8 броя, за 10 часа напрегната работа – 80. Което ще рече 80х0,48=38,40 лв заработка за деня, а обърнато в евро – 19,20. А това е една от най-ниските ставки за заплащане САМО за час работа на Запад. А един западняк едва ли ще може да монтира 80 бройки за ден, още повече, ако е 8 часов. Това ли е ниската ни производителност ? Цените на жилищата у нас достигнаха западните, а заплащането на онези, които ги създават е 15 пъти по-малко. Затова, босът на строителната фирма в момент на откровение сподели пред неколцина електричари - "Замислил съм се да закривам фирмата. Натрупах толкова пари, че съм обезпечил съществуването на фамилията си за три поколения напред." И това за не повече от 10 годишно съществувание на фирмата, и то не столична, а от провинцията. Като каза това дали се е сетил, че обезпечава нашите семейства с 270 лв официален доход, другите - 600-800лв, "на ръка", за да не плаща осигуровки, "черни" пари от икономиката в "сянка", за да е "светло" НЕГОВОТО , ТЯХНОТО бъдеще...

   Работих в белгийската фирма M.....s за 200 евро на месец. За извършена работа по количество и качество равностойна на работещите на Запад колеги, които обаче получават заплата от 2500 евро. След година работа увеличават заплатата ми със 15% - 30 евро. В същото време научавам, че на колегите от Запада също им увеличават заплатите с 15%, което в реално изражение е 362 евро. Попитах шефа – белгиец, на софийския филиал на фирмата, защо се получава така в разликата на заплащането на труда, а той ми отговори: пазар на труда! Отговорих му, че и Алфред Круп, по времето на 2-та световна война се е възползвал от „пазара на труда“, осигурен му от нацистка Германия, чрез милионите концлагеристи, но на Нюрнбергския процес е бил осъден на 12 години затвор, заради „престъпление срещу човечеството“ - ограбване и ползване на роби на труда от концлагерите...Е, при първата възможност ме уволниха, но бюстителите на СЕГАШНИЯ РЕД, внедрени в йерархията на фирмата - бивши ченгета на милицията и ДС...

   Голата истина е, че ние заработваме доходи, съотвестващи на западните, но ПАЗАРНИЯТ МОДЕЛ – роден и глобален, заграбва заработеното - 15/16 от него. Но къде останаха Декларациите на Световната органиция, които всички държави подписаха, че ще спазват:

 

              Обща Декларация на човешките права 
                            (10 Декември 1948)

 

       Член 23: ...
       Всеки, без разлика, има правото на еднакво възнаграждение при една и съща работа. Всеки който работи, има право на справедливо и задоволително възнаграждение, което да осигури на него и неговото семейство съответстващо на човешкото достойнство съществуване, когато е необходимо допълнено от други социални защитни мерки.

 

     Член 25:
   Всеки има правото на жизнен стандарт, който да осъществява на него и семейството му здраве и благополучие, включително прехрана, дрехи, жилище, медицинско обслужване и необходимите социални услуги, както и правото на сигурност в случай на безработица, болест, инвалидност или овдовяване, при старост, както и при други понататъшни загуби на средствата за издръжка по независещи от него обстоятелства. "
   

  Спазва ли Европейският съюз Декларацията на ООН за човешките права?!

       Спазва ли България Декларацията на ООН за човешките права?!



Тагове:   труд,


Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: watchtowerman
Категория: Политика
Прочетен: 2276572
Постинги: 468
Коментари: 1662
Гласове: 10562
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол